KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvareller 5005124
*
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop:
300 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:59:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/12 09:00:09
1
350 kr
5/12 10:17:26
1
500 kr
9/12 21:53:53
2
350 kr
10/12 13:52:21
3
1.100 kr
10/12 15:37:35
1
650 kr
10/12 15:51:35
4
1.500 kr
10/12 16:37:38
3
1.400 kr
10/12 16:39:46
3
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
4237 Akvarell
Angela Utbult. Signerad, daterad 1965, "Torg i Kra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17
-
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:26
-
5280 Akvarell
Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:17
-
5277 Akvarell
Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:49
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:06
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:49
*
Akvareller
nr 500 5124
Akvareller
2 st. F. Lindström, Stockholmsmotiv, c:a 15x22
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/12 09:00:09 | 1 | 350 kr |
5/12 10:17:26 | 1 | 500 kr |
9/12 21:53:53 | 2 | 350 kr |
10/12 13:52:21 | 3 | 1.100 kr |
10/12 15:37:35 | 1 | 650 kr |
10/12 15:51:35 | 4 | 1.500 kr |
10/12 16:37:38 | 3 | 1.400 kr |
10/12 16:39:46 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lindström motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk sverige vattenfärg
-
4237 Akvarell
Angela Utbult. Signerad, daterad 1965, "Torg i Kra..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:17 -
5050 Akvarell
Carin Adler (f. 1929), Sverige. Skärgård. Signerad..//
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:26 -
5280 Akvarell
Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:17
-
5277 Akvarell
Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:49 -
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:06 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 18:49